SGK Sorgular

SSK Anne ve Babayı Üzerine Alma (Başvurusu, Şartları)

23.07.2018
59
SSK Anne ve Babayı Üzerine Alma (Başvurusu, Şartları)

Anneyi ve babayı üzerine almak, Sosyal Sağlık Sigortası kapsamında hiçbir maddi ve sosyal güvencesi olmayan kişilerin gelir testi yaptırarak, sigortalı çocukları üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi ile tanımlanır. Bunun için öncelikle çocukların bir beyanda bulunması gereklidir. Ana-baba geçimini ben temin ediyorum beyanatında bulunan SSK’lı vatandaşlar anne ve babalarını sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için üzerlerine alabilirler. Bunlar dahilinde zaten sistemde var olan eşler, çocuklar da bu haktan yararlanmaktadır. Anne ve babanın SSK üzerinden çocuklarından faydalanmaları için gelirlerinin asgari ücretin altında olması da başka bir gerekliliktir. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocukları ve anne-babası olarak kayıtlarda bulunanların bu hizmetten yararlanabilmesi dahilinde fazladan prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlandırılabilir.

Anne-Babayı Üzerine Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Belirli beyanname ve taahhütler ile anne-babayı SSK kapsamında üzerinize almak mümkündür. Bu beyanname formu ve taahhütname Sosyal Güvenlik Kurumdan alınıp eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. SSK’lı olan vatandaşın bu belgeyi tamamlamadan önce aktivasyon durumu değerlendirilir. Anne ve babanın hiçbir kuruşta kayıtları bulunmaması gereklidir. Aynı zamanda gelir kaynaklarının belirlenmesi, kazançlarının asgari ücret sınırını aşmaması da şartlar arasındadır. Kıscası anne ve baba bakmakla yükümlü halinde olmalıdır. Bu şekilde çocuğun sağlık sigortası kapsamından yararlanabilirler.

Anne ve Babanın Aktif Vergi Kaydı Olması Durumu

Aktif vergi kaydı ve Bağ-kur ile ilişiği olan kişilerin belirli bir miktar prim ödemeleri gerekmektedir. Fakat bu prim ödemeleri Bağ-kur’a borç olarak yansıdığında ve ödemeler yapılmadığında aktif olan vergi kaydını sildirmesi gereklidir. Ve bu şart sağlandığında, sosyal güvencesi olmayan anneve baba çocuğunun yararlandığı sağlık güvencesi içinde dahil edilebilir. Bu, Sağlık Talep ve Beyan Formu doldurulması ile yapılmaktadır.

Gelir Testi Hakkında Bilgi

Gelir testine müracaat etmek isteyen vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na müracaat edebilir. Aile ve Sosyal Politika Bakanlığının gerek internet sitesinden, gerekse vakıf bünyelerinden bilgi almak mümkündür. Gelir testi yaptıran vatandaşlar daha sonrasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma kuruluşları sayesinde sonuçlara ulaşmaktadırlar. Gelir testi sonucuna göre kişi başına düşen gelirlerin tespit edilmesi sağlanmaktadır. Ve bu sayede SSG kapsamında alınacak olan sağlık sigorta hizmetleri için prim ödemeleri de hesaplanabilmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve genel sağlık sigortasından yararlanma süresinde gecikenler, tebligat ile ilgili bir bilgi beklemeksizin başvurularını yapmaları gerekmektedir. Gelir testine başvurulması vatandaşlara belirli kolaylıklar sağlayacaktır. Bunlardan ilki sağlık sigortasından yararlanmak için ödenen primin hesaplanmasıdır. Asgari ücretten düşük gelir alan kişilerin fark bedeli devlet tarafından tamamlanır. Ve bu kişilerinde sağlık sigorta güvencesinden yararlanılması sağlanır.

Arama Terimleri: anne babayı sigortada üzerine alma


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019