SGK Sorgular

TC Sorgulama Adres Bulma (E-Devlet Üzerinden)

24.08.2018
119
TC Sorgulama Adres Bulma (E-Devlet Üzerinden)

TC sorgusu, günümüzde, erişmek istediğiniz çoğu bilginin kapılarını açar. Özellikle her resmi işin dijital ortama taşınmasıyla birlikte, TC sorgulayarak edinebildiğimiz bilgilerin sayısı artmıştır. İşte adres bulma da, TC kimlik sorgulama ile ulaşabileceğimiz bilgilerden biridir. Ancak bu işlem için, adresini bulmak istediğiniz kişinin doğum tarihi, anne ve baba adını da bilmeniz gerekiyor. Şimdi gelin, tüm bu bilgilere sahip olduğunuzda nasıl adres bulacağınıza bakalım

TC Kimlik Numarası ile Adres Nasıl Bulunur?

TC kimlik numarası ile açık adres bulmanın, birçok yöntemi vardır. Bunlardan bazıları belirli kitleler tarafından kullanılabilen sistemler üzerinden gerçekleştirilebilir. Ancak her kesimden insanın TC kimlik numarası bilgisiyle gerçekleştirebileceği sorgulama sistemleri de mevcuttur.

Bazı meslek gruplarında TC numarası ile adres sorgulama çok önemlidir ve buna özel sistemler tasarlanmıştır. Bunlardan bir tanesi, genellikle avukatlar tarafından kullanılan bir sistem olan MERNİS’tir.

  • MERNİS

MERNİS bir adres kayıt sistemidir ve bu sisteme girebilen kişiler, TC kimlik numaranız, doğum tarihiniz ve anne baba adınız gibi bilgilerinizi girerek açık adresinize kolaylıkla ulaşabilir. Bu yöntem, adli vakalarda kullanılmak üzere kurulmuş ve yaygınlaşmıştır.

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Adres Sorgulama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden adres sorgulama işlemi, MERNİS’in aksine avukat olmayan vatandaşlar tarafından da kullanıma açıktır. Bu sitede adres sorgulama için TC kimlik numarası ve bir adet şifre gerekmektedir. Şifre uygulaması, adres sorgulamayı daha güvenli bir hale getirir ve kişisel bilgilerinizin korunmasını sağlar.

  • E-Devlet Üzerinden Adres Sorgulama

E-Devlet üzerinden de, TC kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak adres sorgulayabilirsiniz. Bu yöntem, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının gerçekleştirebileceği en temel yöntemdir.

Adres Güvenliği

Dijital ortamlarda, bilgi güvenliğini sağlamak hayli zordur. Bu nedenle, devlet tarafından size sunulan sorgulama sistemleri dışındaki her yol yasal olmayan yollarla sizden bilgi çalar.

Çeşitli internet sitelerindeki bilgi açığı nedeniyle, kötü niyetli insanlar tarafından, TC kimlik numaranız kullanılarak adresiniz bulunabilir. Açık adresinizin, kötü niyetli insanlar tarafından teşhir edilmesi, can güvenliğiniz açısından bir tehdit oluşturabilir. Bunun önlemek için, online alışveriş sitelerinde veya güvenilir olduğunu düşünmediğiniz dijital platformlarda TC kimlik numaranızı paylaşmamanız çok önemlidir. Bu konularda yapacağınız herhangi bir ihmal, uzun vadede size ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bilgilerinizi paylaşırken kaynak hakkında bilgi edinmeyi ve güvenilir değilse paylaşmamayı unutmayın.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019