SGK Sorgular

TOKİ 2018 İstanbul Başvuruları Başladı!

08.06.2018
75
TOKİ 2018 İstanbul Başvuruları Başladı!

Türkiye’de özellikle büyük depremlerin yarattığı tahribatları yok etmek ve alt/orta sınıf gelir grubuna konut imkanı sağlamak için faaliyetlerini sürdüren TOKİ, bu sene de İstanbullular için ataşehir escort umut oluyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar TOKİ başvurularını gerçekleştiriyorlar. Türkiye’nin birçok ilinde TOKİ projeleri sürerken, İstanbul’da da bu sene çok sayıda konut projesi gerçekleştirilmiştir. İstanbul TOKİ ile ilgili detayları yazıda bulabilirsiniz.

İstanbul 2018 TOKİ Projeleri Hangileridir?

İstanbul TOKİ projeleri bu sene de çok sayıda kişiye ev sahibi olma imkanı sunmaktadır. 2018’te Ankara TOKİ projelerinde daha ön plana çıksa da İstanbul’da da birçok TOKİ konut projeleri sürdürülmektedir. İstanbul TOKİ projeleri şunlardır:

 • TOKİ Üsküdar
 • TOKİ Tuzla
 • TOKİ Başakşehir
 • TOKİ Gaziosmanpaşa
 • TOKİ Beyoğlu
 • TOKİ Maltepe

Tüm bu projelerle birlikte 2018 yılı için TOKİ’den 2.690 adet konutun satılması beklenmektedir. Satışa çıkan daireler için başvurular yapılabilmektedir.

TOKİ 2018 Başvuruları Nasıl Yapılır?

TOKİ başvuru 2018 İstanbul bazı projeler için açılmıştır. TOKİ’nin tüm satış projeleri için başvuru süreçleri bulunur. TOKİ başvurularını şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 • TOKİ konutlarına sahip olmak için konutun bulunduğu ildeki Ziraat Bankası veya Halk Bankası’na başvuru yapılmalıdır.
 • Bankaya yapılan başvuru işlemlerinde Gayrimenkul berdus.net Satış Sözleşmesi’ne imza atılması gerekmektedir.
 • Başvuru sahiplerinin TOKİ konutları için başvuru sürecinde ödemesi gereken bir peşinat bulunmaktadır. Bu peşinatın miktarı alınacak olan konutun en az %10’udur.
 • Banka komisyonu ise peşinatın binde 5’i olarak belirlenmiştir.
 • Komisyondan da %5 oranında vergi alınır.
 • TOKİ başvuruları esnasında ödenmesi gereken bedeller için taksitlendirme imkanı mevcuttur.
 • 14 günlük cayma hakkında ceza ödemeden yararlanmak mümkündür.
 • TOKİ evleri için taksit ve borç bakiyeleri maaş zamlarıyla düzenlenebilmektedir.

TOKİ başvurularını zamanında yapmak için site üzerinden yapılan çağrıları takip etmek gerekmektedir.

TOKİ Başvuru Ücreti Olarak Ne Kadar Verilecektir?

TOKİ tarafından satışa çıkartılan konutlar için başvuru ücreti de verilmektedir. 2018 yılı için TOKİ başvuru ücreti şu anda İstanbul’daki en aktif TOKİ projesi olan Kayaşehir için 5000 TL olarak belirlenmiştir.

TOKİ başvuru bedeli, her şehre ve projeye göre farklılık göstermektedir. TOKİ başvuruları için bankaya gidildiğinde vatandaşların bir belge imzalaması gerekmektedir. Bu belgede TOKİ konutları başvurusu için yatırmaları gereken bedel gösterilmektedir.

TOKİ başvuru bedeli ne kadar?” ile ilgili genel bir bilgi verilecek olursa bu bedelin 2000 TL, 3000 TL ve 5000 TL olduğunu belirtebiliriz.

TOKİ başvuru bedeli geri alma hakkında da bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. TOKİ konutları için başvuruda bulunan vatandaşlar eğer başvuru işlemlerinden vazgeçerlerse başvuru sürecinde yatırdıkları bedeli geri alabilmektedirler.

TOKİ başvuru bedeli iadesi sadece vatandaşlar başvurularından vazgeçtiklerinde değil aynı zamanda projenin yürürlüğe girmemesi veya yeterli sayıda talep olmaması nedenleriyle de devlet tarafından gerçekleştirilmektedir.

TOKİ başvuru bedeli iadesi ne zaman? Başvuru ücretinin geri ödeneceği durumlarda TOKİ Kurumu öncelikle bir geri ödeme takvimi belirlemektedir. Başvuru yaptığınız projeye ve takvime göre başvuru bedeliniz en kısa sürede size iade edilir.

TOKİ Başvuru Formu Doldurma İşlemleri Nasıl Yapılır?

TOKİ başvuru formu nasıl doldurulur? ile ilgili olarak formda kişisel ve kimlik bilgileriniz, ailedeki bireylerin bilgileri, sosyal güvenlik durumu ve maaş bilgileri gibi oldukça fazla bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.

TOKİ başvuru nereden yapılır? TOKİ başvuruları bankalar aracılığıyla yapılmaktadır.

TOKİ başvuru nereye yapılır? İstanbul TOKİ konutları için başvuru yapmak isteyenler Halkbankası veya Ziraat Bankası başvuruları almaktadır. Formları buraya teslim edebilirsiniz.

TOKİ başvuru sayısı 2018 için İstanbul Başakşehir projesine 33.000 başvuru yapılmıştır.

TOKİ Başvuru Numarası Nasıl Öğrenilir?

TOKİ başvuru no öğrenme www.toki.gov.tr adresinden “Bilgi Edinme” bölümüne tıklanarak gerçekleştirilebilmektedir.

Başvuru İptali için Ne Yapılmalı?

TOKİ başvuru iptal işlemlerinde eğer sözleşmede aksi bir hüküm yoksa başvuru bedeli geri alınabilmektedir. Başvuru iptal dilekçesini bankaya verebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019