SGK Sorgular

TOKİ 2018 Yılında Daha Kolay Ödeme İmkanı Sunacak

04.06.2018
61
TOKİ 2018 Yılında Daha Kolay Ödeme İmkanı Sunacak

Normal şartlarda ev sahibi olmak isteyenlerin; dosya masrafı, Sigorta ve eksper ücreti gibi birçok problemle uğraşmaları gerekirken, TOKİ’den ev alanların bu tarz sorunlarla uğraşmadan çok daha rahatlıkla TOKİ ödeme şartları çerçevesinde  bu aşamaları giderebilme imkanı bulunmaktadır. Enflasyon oranlarının yıldan yıla arttığı bu dönemde; 120 ay vade ile ev sahibi olabilme imkanı, evinizin değerinin enflasyon karşısında erimesini de engellemektedir. Bununla ilgili genel bir örnek vermek gerekirse; TOKİ’den alacağınız 100 bin liralık evin; 20.000 TL sini peşin verdikten sonra kalan 80.000 TL sini 120 ayda ödemek isterseniz eğer, aylık olarak 666 TL taksitle ödemeye başlayabilirsiniz. Ancak TOKİ’den değil de normal fiyatlardan konut kredisi kullanacağınız zaman, aylık olarak en az 1100 TL civarlarında ödeme yapmanız gerekecek ve bu da ekonomimizde ciddi problemlerin oluşmasına neden olacaktır.

TOKİ ödeme kampanyası cazip fırsatlar sunuyor mu?

TOKİ başvuruları 2018 kapsamında yapılmış olan TOKİ çekilişi ile ev alabilme hakkı kazanan herkesin, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından borcunu erken ödeyerek tapusunu hemen alabilme şansı vardır. Üstelik erken ödeme yapanlar; TOKİ ödeme kampanyası kapsamında değerlendirilecek olup, % 21 indirim gerçekleştirilecektir. Yalnızca borcunun tamamını değil, aynı zamanda % 25 inden az olmamak şartı ile yapılan peşin ödemelerde de yine aynı şekilde % 20 lik indirim gerçekleştirilmektedir. Bu kampanya fırsatlarından yararlanmak isteyen vatandaşların 24 Nisan’da başlayan başvuruları, TOKİ’nin kendi web adresinden takip etmeleri oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise başvuru tarihlerinin kısıtlı olmasından dolayı bu kampanyadan yararlanma imkanının kalmayacak olmasıdır.

TOKİ ödeme ile ilgili mevcut şartlar nelerdir?

Toki indirim uygulaması kapsamında bulunan projelerin konut ve işyeri alıcısının başvuru tarihi itibariyle, TOKİ’ de hiçbir şekilde geçmişe yönelik bir borcunun olmaması ve daha önceden ödenmemiş vergi borcunun da bulunmaması gerekmektedir. TOKİ’nin indirim kampanyalarından daha çok önceki yıllarda ev sahibi olmuş ancak nakit olarak tamamını ödemekte zorlanan kişiler yararlanmaktadır. TOKİ ödeme koşullarını sağlayan tüm vatandaşların, bu kampanya ve indirimlerden yararlanma hakları yasal güvence altına alınmıştır. Geçen yıl borcunu ödeyerek tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri alıcıları ile ilgili TOKİ ödeme planı 2018 indirim kampanyasından; 26.416 kişi faydalanmak ile birlikte 968 milyon liralık borç da bu kampanya sayesinde kapatılmış oldu. Bu yapılan tüm indirimler TOKİ Türkiye geneli indirimler olup, kesinlikle sadece herhangi bir şehri veya bölgeyi kapsamamaktadır.

TOKİ ödeme koşulları her bütçe için imkan tanıyor mu?

TOKİ tamamıyla sizin ekonomik durumunuza göre bir ödeme planı çıkaran sistem yaratması ile biliniyor olup, 200.000 civarındaki emekliyi ev sahibi yapma amacı taşımaktadır. TOKİ fırsatları ile ilgili emekliler için % 25 kontenjan ayırdıklarını ifade eden TOKİ başkanı, emekliler için adeta ikinci bahar projesine start verdiklerini söyledi. 2018 içerisinde İstanbul TOKİ projesi 2018 kapsamında ilk kazmaların vurulduğunu söyleyen TOKİ başkanı, daha çok İstanbul ve Ankara’daki emeklilerin ilk etapta ev sahibi yapılacağı ifade edilmiştir. TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen emeklilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi olarak görülen TOKİ projesinde hangi iller öncelikli olacak sorusunun cevabı da TOKİ başkanının yaptığı açıklamayla netlik kazanmıştır.

Peki TOKİ dar gelirli vatandaş için 2018 yılında neler yapmayı düşünüyor?

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşa yalnızca büyük iller olan İstanbul Ankara İzmir ve Adana’da yaşamasına gerek olmayıp, aynı zamanda Afyonkarahisar gibi küçük illerde de bugün çalışmalar yaptığı ve birçok kişi ev sahibi yaptığı görülmektedir.

  • Afyonkarahisar ilinde; toplam 890 civarında konut, hiçbir şekilde ön şart olmadan ve yalnızca kura ile konut alma seçeneği sunulmaktadır. Bu ildeki yapılacak olan 2 + 1 TOKİ ucuz evler, 114 bin liradan başlayan fiyatlarla ve 362 Tl den başlayan taksitlerle satılacaktır.
  • Trabzon’ da ise toplamda 1300 civarında konutun satışa sunulması planlamakta olup, bunların ağırlıklı olarak 3+1 olacağı ifade edilmiştir. 182 bin liradan başlayacak olan ev fiyatları 1104 liralık taksitlerle dar gelirlilerin ev sahibi olmalarını sağlayacak
  • Yozgat ilinde 640 konut satışı yapılacak olup, yine aynı şekilde hiçbir ön şart istenmeyecek ve kura ile satışlar yapılacaktır. 108 bin TL’den başlayacak olan konut fiyatları 354 liralık taksitlerle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirecektir.

Bu ve buna benzer TOKİ fırsatlarından, yalnızca dar gelirli vatandaş değil, aynı zamanda TOKİ ucuz ev almak isteyen orta gelirli vatandaşlar da yararlanabilmektedir.

TOKİ’den ev sahibi olmak için faizsiz konut kredisi almak mümkündür?

Dar gelirli bütün vatandaşların ev sahibi olması için elinden gelen tüm çabaları gösteren Toplu Konut İdaresi; şehit aileleri ve yakınlarını da unutmadığını göstermiştir. TOKİ faizsiz konut kredisi almak isteyen vatandaşlar, mutlaka birinci dereceden yakın akraba olmak zorundadır. Aksi takdirde bu fırsattan yararlanmaları mümkün değildir. 1 Mart 2017 tarihli Resmi Gazeteye göre; şehit ailelerine, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerden ev alacaklara faizsiz konut kredisi; Ziraat Bankası tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca yönetmelikte geçen ifadeye göre bu hükümleri Toplu Konut İdaresi başkanı yürütür ve tüm bunların sorunsuz bir şekilde işlemesinden kendisi bizzat sorumludur. Şehit ve gazi yakınları 120.000 TL’ye kadar konut yardımı alabilmekte ve böylece çok ciddi ekonomik problem yaratan konut faizlerinden kurtulabilmektedir. TOKİ dar gelirli fırsatları içerisinde şehit ve gazi yakınları için en büyük fırsatlardan birisi olarak uygulama görülmektedir.

Peki TOKİ ödeme sistemi tam olarak nasıl işlemektedir?

TOKİ’den ev almak için başvuruda bulunmak isteyenlerin en çok kafasını kurcalayan sorulardan bir tanesi de, TOKİ ödeme sisteminin nasıl işlediği sorusudur. TOKİ’den konut almak isteyen kişilerin her ay düzenli olarak banka kuyruğunda beklemesine gerek olmayıp, müşterinin vadesiz hesabında eğer yeterli bir bakiye mevcut ise taksitler otomatik olarak alınmaktadır. Vadesiz hesabında yeterli bakiye olmayanlar ise; taksit tutarı, T.C kimlik veya hesap numarasıyla dilediği tüm şubelerden borç ödemesi yaparak taksidini yatırabilmektedir. Ayrıca TOKİ erken ödeme fırsatları kampanyasından yararlanmak isteyenler, ödemelerini peşin olarak bir miktar daha erken yaparlarsa % 20 lik indirimler kazanabilmektedir.

TOKİ taksitlerini internet üzerinden ödemek isteyenler ne yapmalı?

2016 yılından itibaren TOKİ duyurular kısmında yer alan ve o tarihten itibaren ikamet ettiği veya o zaman için mecburen oturmak zorunda olduğu yerden TOKİ konutu alan kişiler, mobil bankacılık yoluyla tanımlamasını yaptıkları takdirde internet hesapları üzerinden havale aracılığıyla Ziraat Bankası TOKİ konut kredisi ödemesi, oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

TOKİ konutunu tamamıyla almak isteyenler ne yapmalı?

Peki TOKİ konutunu veya işyerine tamamıyla almak isteyenler, konutun KDV’si her neyse yatırması gerekmekle birlikte, gayrimenkul satış sözleşmesi fotokopisi ile ilgili bankalara müracaat etmeleri yeterlidir. Ancak bunun için yukarıda ifade edilen TOKİ başvuru adımları eksiksiz olarak gerçekleştirmiş olması gerekmekte ve TOKİ başvuru bedeli adı altındaki tutarın da TOKİ çekilişi öncesinde ödenmiş olması gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019