SGK Sorgular

TOKİ Başvuru Adımları ve 2018 Yılı İcraatları

09.06.2018
49
TOKİ Başvuru Adımları ve 2018 Yılı İcraatları

TOKİ duyurular başlığı incelendiği zaman 2018 senesinde de dar ve orta gelirli ailelere özel projelere imza atılmaya devam edileceği anlaşılmaktadır. Sadece konut satışı alanında değil aynı zamanda arsa ve dükkan satışı konusunda da hizmet verilmektedir.

TOKİ dükkân satışı 2018 senesi içerisinde açık artırma yöntemi ile tamamlanmaktadır. İnternet üzerinden araştırma yapıldığı zaman açılan ihalelerin tarihinden konutların genel yapılarına kadar birçok alan hakkında bilgi sahibi olma imkanını elde edebilirsiniz.

TOKİ Faizsiz Kredi Seçenekleri Nelerdir?

TOKİ faiz hesaplama işlemleri konusunda ödeme yöntemi ve sistemi büyük önem arz etmektedir. Vade planı uzun olan kişilerin ödemeleri gereken faiz tutarının da doğal olarak çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Ödeme planı ne denli dar tutulursa ödenilmesi gereken faiz tutarında da düşüş meydana gelmektedir.

TOKİ faizsiz konut kredisi gibi bir imkan da bulunmaktadır. Bu imkandan sadece şehit, gazi, terör mağduru, dul ve yetimler faydalanabilmektedir. Özel durumu olan kişiler için hazırlanmış olan imkanlardan bir tanesidir. Sunulan bu imkan ile 114 bin liraya kadar çıkan kredi herhangi bir faiz olmadan vadelere bölünmektedir.

TOKİ Ödeme Planları Nasıl Hazırlanır?

TOKİ emeklilere özel ödeme planları ve dar gelirliler için hazırlanmış olan finansal planlar kişilerin ödeme güçlerini aşmayacak şekilde tasarlanmaktadır. Ödeme gücünün aşılması durumunda hem ailelerin ekonomisi kötüye gitmektedir hem de projelerin geri ödemesi sonuçsuz kalmakta ve sorunlar meydana gelebilmektedir.

TOKİ erken ödeme imkanlarından faydalanırlara tabi olacağınız faiz tutarını en düşük seviyeye çekme imkanını elde edebilirsiniz. Ön ödemeli bir biçimde yapılan hesaplamalarda vade kısaldığı için plan rahatlamakta ve faiz tutarı da direkt olarak azalmaktadır.

TOKİ’nin Son Projeleri Nelerdir?

TOKİ fırsatları arasında yer alan olanaklardan bazıları;

  • Emeklilere özel TOKİ projeleri
  • Kentsel yenileme süreçlerini kapsayan projeler
  • Restorasyon amacı ile sağlanan hibeler
  • Dükkan ve arsaların açık artırma ile satıldığı projeler

TOKİ orta gelir ve dar gelirli olan aileler aile bütçelerinin 3200 lirayı aşmaması koşulu ile bu olanaklardan kolaylıkla faydalanabilmektedir.

Kura Sistemi Nasıl İşlemektedir?

TOKİ projesi 2018 kapsamında işleyen kura sisteminin son derece adil olduğu uzmanlar tarafından da onaylanmaktadır. Zaten bilgisayar üzerinden yönetilen bir sistem olduğu için herhangi bir hilenin karışması da söz konusu olmamaktadır.

TOKİ projesinde hangi iller öncelikli ve hangi illerde konut projeleri yapılacak soruları sıklıkla dile getirilmektedir. Ülkede ihtiyaç bulunan her alanda konut projeleri inşa edilmektedir. Bunun için öncelikli olarak arazi ayarlaması yapılmaktadır. Şehirlerin genel dokusu ile uyumlu konutlar inşa edilmekte ve daha sonra başvuru yapanlar arasından kura çekilerek kazananlar belirlenmektedir.

Emeklilere Özel TOKİ Projeleri Nelerdir?

Emeklilere TOKİ projeleri kapsamında %25 oranında bir pay ayrılmaktadır. Projeler emekliler için tasarlanmamış olsa da il fark etmeksizin bütün TOKİ projelerinde %25’lik bir kısım gerekli başvuru sağlanırsa emeklilere ayrılmaktadır. Bu şekilde emekli kesimin de kira öder gibi ev sahibi olma imkanını elde etmesi sağlanmaktadır.

Emeklilere TOKİ müjdesi ile beraber 2+1 ya da 3+1 evlere oldukça uygun fiyatlar ile erişim sağlama imkanı doğacaktır. Kişilerin normal koşullarda o ücretler ile ev sahibi olması söz konusu değilken 75 metrekare evler makul fiyatlar ve taksitler ile kişilere sunulmaktadır.

Emeklilere Özel Hazırlanan projelerin Katılım Şartları Nelerdir?

Emeklilere TOKİ ne zaman başlayacak ve bu projelerin şartları nelerdir soruları sıklıkla dile getirilmektedir. Bu konsept içerisinde dikkate alınması gereken niteliklerden bazıları;

  • Hane geliri TOKİ koşulları arasında önemli bir yere sahiptir. Haneye giren toplam gelirin en fazla 3.200 lira olması istenmektedir.
  • Sizin, eşinizin ya da çocuklarınızın üzerine kayıtlı olan herhangi bir ev, arsa ya da hisseli kat mülkiyetinin bulunmaması gerekmektedir.
  • Daha önce bankalardan konut kredisi alınmamış olmalıdır.

İstanbul TOKİ alanında da aynı kurallar geçerliliğini devam ettirmektedir. Bu kurallar ile alakalı olarak akla takılan herhangi bir soru olduğu zaman 444 86 54 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Başvuru Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İzmir TOKİ başvuru süreci diğer illerden herhangi bir farklılık ortaya koymamaktadır. Genel olarak başvuru bedelleri ve koşulları il bazında değil ülke bazında genel olarak hazırlanmaktadır. Bu koşulların sağlanması durumun başvuru yapabilir ve kuraya dahil olabilirsiniz.

TOKİ başvuru ücreti makul tutulmuştur. Orta ya da dar gelirli ailelere hitap eden bu projelerin yüksek tutarlarda başvuru ücreti talep etmesi kişilerin projelere dahil olmasının önünü kesebilmektedir. TOKİ başvuru 2018 İstanbul ve diğer illerde 1000 liraya kadar artabilmektedir. Fakat kuranın size çıkmaması gibi bir durum söz konusu olursa gerekli ödeme işlemleri kısa bir sürede hesabınıza yansıyacaktır.

TOKİ Başvuru Bedelleri Geri Ödeniyor Mu?

TOKİ başvuru adımları tamamlandıktan sonra kuranın yapılması beklenmelidir. Kuranın size çıkmaması durumunda başvuru süreci içerisinde ödemiş olduğunuz tutarı geri alma imkanınız bulunmaktadır.

TOKİ başvuru bedeli miktar bakımından incelendiği zaman 500 lira ve 1000 lira arasında değişen bir aralık karşımıza çıkmaktadır. Bu miktarın geri alınması için illa kurada başarısız olma gibi bir sürece uyum sağlamanız gerekmemektedir. Bunun haricinde kişilerin katılımdan vazgeçmeleri de bedelin geri ödenmesi için kabul edilen niteliklerden bir diğeridir. TOKİ başvuru bedeli geri alma işlemleri kuranın tamamlanmasından bir ay sonra ortaya koyulmaya başlayacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019