SGK Sorgular

TOKİ Dar Gelirli Vatandaşlara Ev Sahibi Olma İmkanı Sunuyor

09.06.2018
61
TOKİ Dar Gelirli Vatandaşlara Ev Sahibi Olma İmkanı Sunuyor

TOKİ ucuz ev sahibi olmak isteyen kişilere faiz oranı düşük krediler ile ve ek kolaylıklar ile farklı olanaklar sunmaktadır. Yapılan çalışmalara bakıldığı zaman özellikle dar ve orta gelirli ailelerin faydalandığı bir yapı ortaya koyulmaktadır. Dar gelirli kişilerin piyasa kapsamında kredi almasında da konut sahibi olmasında da büyük zorluklar söz konusudur.

Kura Aşaması Nedir?

TOKİ Türkiye geneli projeleri ile bu zorlukları elimine etme üzerine kurulu bir sisteme sahiptir. Sunulan evlerin tipleri 2+1den 3+1e kadar ilerlemektedir. En küçük evlerin yaklaşık olarak 75 metrekare gibi bir ölçüye sahip oldukları da dikkate alınması gereken aşamaların başında gelmektedir. Deprem yönetmeliğine tam olarak uygun ve net bir biçimde kaliteli materyaller ile imarı yapılmış olan bu evler kura ile satışa sunulmaktadır.

TOKİ ucuz evler alanında sunmuş olduğu projelere çok büyük taleplerin söz konusu olması sebebi ile çözümü kura yolu ile hizmet vermekte bulmuştur. Başvuru aşamasından sonra kura çekilmekte ve kuradan adı çıkan kişiler satın alım aşamasını tamamlamaktadır. TOKİ çekilişi bilgisayar ortamında tamamlandığı için güvenilirliği ile alakalı olarak herhangi bir sıkıntının meydana gelmesi söz konusu değildir.

Kültürel Doku Üzerinde TOKİ’nin Etkisi

TOKİ yapılandırma konusunda şehirlerin kültürel dokularını dikkate alarak ve genel yapılanmanın hizasında gitmeye özen göstererek adım atmaktadır. Kültür varlıklarının korunması konusunda da gelen talepler yanıtsız bırakılmamaktadır.

TOKİ restorasyon hibesi başlığı altında kültür varlıklarının korunması için 170 bin liraya varıncaya kadar yükselen hibeler verilmektedir. Tabi ki bu aşamada TOKİ’nin görevlendirmiş olduğu uzmanların da projeye eklemleneceğinin altı çizilmelidir. Bu faaliyetlerden de anlaşıldığı üzere TOKİ’nin tek yönlü bir proje olmadığı görülmektedir.

TOKİ Ödeme Kolaylıkları Nelerdir?

TOKİ yüzde 20 indirim seçeneği ile borcunu erken ödemek isteyen kişiler için farklı kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıklar ile beraber hem indirim gerçekleştirilmekte hem de bankalardan kolaylıkla kredi alınması için TOKİ tarafından gerekli ayarlamalar tamamlanmaktadır. Yalnız bu %20lik indirim olanağından faydalanamayan bir grup da bulunmaktadır.

Ödemelerinin tamamlanmasına 12 ay ve 12 aydan daha az bir süre kalan kişilerin indirimden faydalanma imkanı bulunmadığı da altı çizilmesi gereken detaylardandır. TOKİ ödeme kampanyası sayesinde hem evlerin gelirleri çok daha çabuk bir biçimde elde edilecektir hem de kişilerin borçları kolaylıkla ödeme planı altına alınacaktır.

Ödeme Planlaması Sırasında Kredi Çekilebilecek Bankalar Hangileridir?

TOKİ ödeme koşulları kapsamında yer alan bu indirimden faydalanabilmek için ödenek arayışında olan ve borcunun tamamını tek hamlede kapatarak indirim imkanından faydalanmak isteyen kişiler farklı bankalardan kredi alma seçeneğini dikkate alabilirler. TOKİ emeklilere özel olan projelerde de ödeme konusunda kolaylıklar sağlayabilmektedir. Bunun için TOKİ’nin sunmuş olduğu projelerin internet üzerinden sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

 

TOKİ ödeme planı 2018 senesi içerisinde kredi alınabilecek iki banka yer almaktadır. Bunlardan biri Halkbank diğeri de Ziraat Bankası olarak nitelendirilmektedir. Her iki bankanın da faiz tutarı aynı olduğu için siz kendi tercihinize göre bankanızı seçebilirsiniz. Bu konuda TOKİ tarafından herhangi bir yönlendirme yapılmamaktadır. Kredilerin vade seçeneği ise 120 aya kadar ilerleyebilmektedir. Vade seçeneği ne olursa olsun oldukça uygun faiz oranlarından faydalanılması kişileri memnun eden özelliklerdendir.

Ziraat Bankası Kredi Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası TOKİ borç sorgulama işlemleri ve kredi seçenekleri ile alakalı olarak ço sık soru gelmektedir. Ödeme indirimlerinden faydalanabilmek için alacağınız kredi özellikleri ile alakalı olarak dikkate alınması gereken temel noktalar;

  • Vade tutarı 1-120 ay arasında değişim göstermektedir. Vade seçimi kişilerin iradesine bırakılmıştır.
  • 500 bin lira alt ve üstü olmak üzere iki farklı faiz kategorisi bulunmaktadır.
  • 500 bin lira ve altında olan kredilerde 0.98 oranında faiz uygulanırken 500 bin lira üzerinde olan kredilerde ise 1.09 oranında faiz uygulanmaktadır.
  • Kişilerden herhangi bir tahsis ücreti de alınmayacaktır. TOKİ ödeme sistemi içerisinde Ziraat Bankası kişilere bu kolaylıkları sunmaktadır.

Ziraat bankası TOKİ kredisi bu özellikler kapsamında kişilere sunulmaktadır.

Online Taksit Sorgulama Nasıl Yapılır?

TOKİ ödeme seçenekleri kadar merak edilen bir diğer nokta da taksit sorgulama işlemleridir. Taksit sorgulama aşamasında TOKİ’nin online sayfasına giriş yapmanız yeterli olacaktır. Ana sayfanın hemen en üst kısmında yer alan online taksit sorgulama butonuna tıklayarak ve TC kimlik numarası girilerek kalan borcunuzu öğrenebilirsiniz. TOKİ ödeme şartları kontrol edilerek yapılan revizyonlar ile alakalı daha detaylı incelemeler de gerçekleştirilebilir. Sunulan fırsatlardan kredi alarak faydalanabilirsiniz.

Son Projeler Nelerdir?

TOKİ başvurusu devam eden projeler kapsamında emekliler için olanlardan başlayarak kültür varlıklarının korunması amacı ile tasarlanan projelere kadar çok farklı seçenekler sunulmaktadır. TOKİ dar gelirli vatandaşların da ev sahibi olmasına yardımcı olmaya devam etmektedir. TOKİ duyurular kısmı incelenerek bu konu hakkında yapılan son projelere ve çekilişlere bir göz atma imkanını elde edebilirsiniz.

Dükkan Satışı ve Arsa Satışı ile Alakalı Dikkate Alınması Gerekenler Nelerdir?

TOKİ dükkan satışı 2018 etabına bakıldığı zaman açık artırma ile yapılan satışların devam ettiği görülmektedir. Bu satışlar üzerinden kısa bir süre içerisinde arsa ve dükkan satın alma ve bu süreç için gerekli olan kredilendirme aşamasını da tamamlama imkanını elde edebilirsiniz. İnternet üzerinden arsanın yerinden başlayarak ile ve değere kadar birçok farklı konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019