SGK Sorgular

TOKİ Ucuz Ev Satışa Sunmaya Devam Ediyor

09.06.2018
43
TOKİ Ucuz Ev Satışa Sunmaya Devam Ediyor

TOKİ emeklilere özel ve orta/dar gelirli ailelere özel olarak tasarlamış olduğu projeleri satışa sunmaya devam etmektedir. Bu süreç içerisinde sadece 3200 liradan az geliri olan kişilerin bu projelerden faydalanma imkanının olduğu da ayrıca belirtilmelidir.

Faizsiz Konut Kredisi Nedir?

TOKİ sadece orta ve dar gelirli aileler için değil aynı zamanda şehit, gazi, dul, yetim ve terör mağdurlarına özel olarak da projeler üretmektedir. Bu grupta bulunan kilere özel olarak faizsiz kredi sağlanmaktadır. TOKİ faizsiz konut kredisi alabilmek için sadece yukarıda belirtilmiş olan grupta yer almak ve elde edilen gelirin yine 3200 liranın altında olma koşullarını yerine getirmek gerekmektedir.

TOKİ faiz hesaplama işlemleri bu süreç içerisinde vade ne kadar artarsa artsın faiz uygulaması söz konusu olmadığı için 0 olarak hesaplanacaktır. Kişilerin ödeme kolaylıkları artış göstermekte ve handikaplı olan bu ailelerin mağduriyetlerinin en azından bir yönden giderilmesi üzerinde durulmaktadır.

TOKİ Kapsamında Nasıl Dükkân Sahibi Olunur?

TOKİ fırsatları kapsamında hem ev hem de dükkân sahibi olmak daha kolay bir hale gelecektir. Dükkân almak isteyen kişilerin açık artırmalara dahil olması istenmektedir. TOKİ’nin internet sitesi içerisinde geçerli olan bütün açık artırma süreçleri ile alakalı olarak ek bilgiler verilmektedir.

Ev Sahibi Olma Koşulları Nelerdir?

TOKİ orta gelir düzeyinde olan ailelerin aynı il içerisinde 1 seneden fazla oturmak kaidesi ile ve gelir aralığının belirlenen düzeyde olması koşuluyla bu projelere başvurması mümkündür. Aynı zamanda üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmazın da bulunmaması gerekmektedir. Dar gelirli aileler için özel kredi imkanları ve uygun fiyatlı daire seçenekleri kişilere sunulmaktadır. Bu şekilde normal koşullarda konut sahibi olamayacak olan kişilerin bile ev sahibi olması mümkün hale getirilmektedir.

TOKİ Şehir Yapılanmasında Nasıl Bir Etkiye Sahiptir?

TOKİ sadece konut sahibi yapma alanında değil aynı zamanda depreme karşı dayanıklı binalar oluşturma konusunda da büyük bir misyon üstlenmiştir. TOKİ projesi 2018 kapsamında da bu projeler etkinlik göstermeye devam etmektedir.

TOKİ restorasyon hibesi de uygulamaya koyulan projelerden bir diğeridir. Tarihi dokunun korunması için 170 bin liraya kadar varan restorasyon hibeleri sağlanabilmektedir. Bu şekilde şehirlerde yer alan tarihi ve kültürel dokunun da korunmasına yardımcı olunmaktadır.

Çekiliş Aşaması Nasıl Tamamlanır?

TOKİ projesinde hangi iller öncelikli konu başlığı konut ihtiyacına göre şekillenmektedir. Konut ihtiyacının yüksek olduğu ve talep alan illerde TOKİ yapılanmaları daha sık yer bulmaktadır. TOKİ Türkiye geneli uygulanan bir proje olduğu için uygulamaya dahil olmayan herhangi bir il söz konusu değildir. Başvuruların alınmasından sonra iller bazında gerekli olan çekilişler tamamlanmaktadır. Çekiliş aşaması bilgisayar sistemi üzerinden tamamlanmaktadır.

TOKİ ucuz ev satın almak için başvuruda bulunan ve başvuru ücreti yatıran kişilerin kurayı kazanamamaları durumunda başvuruda yatırmış oldukları bedeli geri alma imkanları da bulunmaktadır. Çekilişin yapılmasının bir ay sonrasında gerekli olan ödeme hesaplarınıza aktarılacaktır.

Sözleşme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

TOKİ ucuz evler için proje başvurularında bulunduktan sonra çekilişte kazanırsanız ve adınız kazanan listede açıklanırsa sözleşme için gerekli olan evrakı bir araya getirmeye başlayabilirsiniz. Bu aşama içerisinde yanınızda bulundurmanız gereken belgelerden bazıları;

  • SGK tarafından onaylanmış detaylı bordronuzu gösteren bir maaş belgesi
  • Üzerinize herhangi bir mal varlığınız olmadığını gösteren mülkiyet beyannamesi
  • Eşinizin de aynı şekilde üzerinde herhangi bir taşınmaz malı olmadığına dair belge
  • Aylık gelirinizin (eş ve çocuklar da dahil olmak üzere ) 3200 liradan düşük olduğunu belirten bir belge

TOKİ yapılandırma işlemleri sırasında binaları özen ile inşa etmekte ve çekiliş aşamasını da sahih olarak gerçekleştirmektedir. Kişilerden istenen belgeler de bu nedenle oldukça özenli bir biçimde incelenmektedir. TOKİ çekilişi sonrasında bu belgelerin de yetkililere sunulması ile beraber gerekli olan sözleşme işlemleri tamamlanabilir.

Ödeme Koşulları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

TOKİ ödeme kampanyası kapsamında borcunu erken kapatmak isteyen kişilere özel kampanyalar ortaya koyulmuştur. Bu kampanyalar ile beraber borcunu erkenden ödemek ve kapatmak isteyen kişilere %20lik bir ödeme kolaylığı ve indirim sunulmaktadır. TOKİ yüzde 20 indirim hem hazinenin kazanım elde etmesi hem de kişilerin borçlarını daha makul ücretler ile kapatması için tasarlanan adımlardan bir tanesidir.

TOKİ ödeme koşulları kapsamında bu %20’lik indirimden faydalanmak isteyen kişilerin faydalanabilecekleri farklı krediler bulunmaktadır. Bu krediler üzerinden farklı bankalardan kendinize ilgili ödeneği çıkartma imkanını yakalayabilirsiniz. Fakat TOKİ erken ödeme fırsatından faydalanamayacak olan bir grup da mevcuttur. Ödemesinin tamamlanmasına 12 ay kalmış olan kişilerin bu ödeme kolaylığından faydalanmasına izin verilmemektedir.

İndirimden Faydalanabilmek için Hangi Bankalardan Kredi Alınabilir?

TOKİ ödeme planı 2018 alanında sunulan bu indirim kolaylığından faydalanabilmek için şu bankalardan kredi alma imkanınız bulunmaktadır;

  • Halk Bankası; 120 aya varan vadeler ile 500 bin liraya varan krediler sunulmaktadır. Bu kredilerden herhangi bir tahsis ücreti de alınmayacaktır.
  • Ziraat Bankası; vade tutarı 1-120 taksit arasında değişebilen bir kredilendirme sistemi ortaya koyulmuştur. Herhangi bir tahsis ücreti talep edilmeyecektir. Faiz oranı ise 0.98 olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirtilmiş olan seçeneklerden hangisi sizin için daha makul ise onu seçerek borcunuzun erkenden kapatılmasını sağlayabilirsiniz. İş yeri için kredi çekenler ile konut için kredi çekenlere uygulanan faiz oranlarının farklılık gösterdiği de belirtilmelidir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019