SGK Sorgular

TOKİ’den Ucuz Ev Sahibi Olma Fırsatları

08.06.2018
69
TOKİ’den Ucuz Ev Sahibi Olma Fırsatları

TOKİ 2018 yılında başta Ankara olmak üzere İstanbul, Gaziantep gibi birçok ilde ucuza ev sahibi olma fırsatı sunuyor. TOKİ ev projeleri sayesinde konut almakta zorlanan orta ve dar gelirli vatandaşlar daha ekonomik seçenekler ile ev sahibi olabiliyorlar. TOKİ ucuz ev projeleri ve başvuru adımları ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

TOKİ İstanbul Projeleri için Koşullar Nelerdir?

TOKİ her sene İstanbul’da konut projelerini satışa sunmaktadır. TOKİ başvuru İstanbul için bu sene 6 tane proje faal olarak sürmektedir. Şu an için TOKİ satışlarında en aktif proje ise İstanbul Kayaşehir/Başakşehir’dir.

TOKİ İstanbul projeleri arasında Tuzla projesi, Üsküdar projesi, Gaziosmanpaşa projesi, Beyoğlu projesi ve Maltepe projesi yer almaktadır.

TOKİ projesinde hangi iller öncelikli? TOKİ özellikle Ankara ve İstanbul’a büyük önem vermektedir. 2018 yılında ise önem sıralaması Ankara, Gaziantep ve İstanbul şeklinde gerçekleşmiştir.

TOKİ Türkiye geneli olarak bakıldığında birçok ilde TOKİ projeleri sürmektedir. Deprem bölgelerinde de TOKİ projelerini daha yoğun olarak görebiliriz.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ başvuruları 2018 genel olarak başlamıştır. www.toki.gov.tr adresinde tüm projeler için ayrı ayrı başvuru dönem tarihleri ilan edilmektedir. Özellikle Nisan-Mayıs ayları başvuruların yoğunlaştığı aylar olmaktadır.

TOKİ duyurular site üzerinden projelerle ilgilenenler tarafından sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Sitedeki TOKİ duyurularında başvurular için çağrı yapılmakta; başvuru tarihleri ve diğer koşullar detaylı biçimde verilmektedir.

TOKİ başvuru koşulları genel itibariyle şöyledir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • TOKİ evlerinden satın almamış olmak
  • TOKİ kredisi çekmemiş olmak
  • Evdeki herkesin toplam gelir miktarının 3.200 TL’yi aşmamış olmaması. Bu kural İstanbul için farklılaşmaktadır. Üst sınır 3.700 TL veya bazı projelerde daha yüksek olabilmektedir.
  • Hisseli olarak sahip olunan gayrimenkuller haricinde başvuru sahibinin, onun eşinin ve çocuklarının kayıtlı gayrimenkulü bulunmaması
  • SGK emeklisi olmak
  • Konutun bulunduğu ilde en az 1 sene ikamet etmek

Projelerin başvuru koşulları birbirlerinden farklılık gösterebilmektedir.

TOKİ Başvuru Belgeleri Nelerdir?

TOKİ başvuru belgeleri arasında ise kimlik fotokopisi, SGK kimlik belgesi, SGK kimlik belgesi yerine geçen bir yazı, hak sahipliği belgesi ve engelli kimlik belgesi yer almaktadır. Başvuru sahibi hangi kategoride başvuru yapacaksa buna göre belgelerini eksiksiz ve doğru biçimde sunmalıdır.

TOKİ Başvuru Ücreti Verilir mi?

TOKİ başvuru ücreti projelere göre değişiklik gösterebilmektedir. TOKİ başvuru ücreti bazı koşulların varlığı altında geri alınabilmektedir.

TOKİ başvuru bedeli genel itibariyle 2000 TL’den 5000 TL’ye kadar olabilmektedir. En çok görülen rakamlar ise 2000 TL, 3000 TL ve 5000 TL’dir.

TOKİ başvuru parası ne kadar? sorusunun cevabını en genel olarak bu şekilde açıklayabilmekteyiz. TOKİ İstanbul projelerinde çoğunlukla başvuru bedelleri daha fazla olmaktadır.

TOKİ Başvurularında Yatırılan Para İade Olur mu?

Başvuru esnasında imzalatılan sözleşmede başvuru parasının iadesinin yapılamayacağı ile ilgili ekstra bir madde bulunmuyorsa başvurudan vazgeçmek ya da kurada kendisine konut çıkmaması gibi durumların oluşması halinde para iadesi yapılmaktadır.

TOKİ başvuru parasının iadesi devlet tarafından belirli bir ödeme takvimine göre yapılır. TOKİ bunun için bir plan oluşturur ve kısa sürede başvuru sahiplerine paraları iade edilir.

TOKİ başvuru no öğrenme ve diğer sorgulamalar için www.toki.gov.tr sitesine giriş yaptıktan sonra “Bilgi Edinme” başlığına tıklayabilirsiniz.

TOKİ Emeklilere Fırsatlar Sunuyor mu?

TOKİ emeklilere özel fırsatlar sunmaktadır. 2018 yılında TOKİ konutlarının %25’i emekliler için ayrılmıştır.

TOKİ emeklilerinin TOKİ fırsatlarından yararlanmaları için öncelikle SGK emeklisi olmaları gerekmektedir ve ilan edilen illerde ikamet ediyor olmalıdırlar.

TOKİ emeklisi olan bir vatandaşın ölmesi halinde dul eşi TOKİ için uygun fırsatlarla başvuru yapabilir.

 

TOKİ çekiliş ile alt ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlar her sene uygun TOKİ fiyatlarıyla konut sahibi olmak için hak kazanırlar. Konut satışları için başvuru yapanlar arasından kura çekilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019