SGK Sorgular

Vergi Borcuna İtiraz Dilekçesi Yazılabilir mi?

31.05.2018
144
Vergi Borcuna İtiraz Dilekçesi Yazılabilir mi?

Vergi borçları ile ilgili kanunlar tüketici lehine olarak yeniden düzenlenmiştir. Yeni kanunlara göre vergi borcuna dilekçe yazılarak itiraz edilmesi mümkündür. 6183 Sayılı Kanunun 58. maddesi uyarınca belirlenmiş olan vergi borcu kararına, borçlu kişinin borcun kendisine tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde dilekçe ile itiraz edebilme hakkı vardır. Dilekçe içeriğinde vergi borcuna hangi nedenle itiraz edildiği yazılmalıdır.

Vergi Borcuna İtiraz Edilecek Makam

Vergi borcuna itiraz etmek için öncelikle bulunulan bölgenin vergi dairesine başvurulması gerekir. Vergi borcunun detayı ve ne borcu olduğu vergi dairesinden öğrenilebilir. E devlet üzerinden de vergi borcu sorgulanmaktadır. Sorgu sonucu itiraz edilecek sebep belli olur ve itiraz dilekçesine bu sebep yazılır. 7 günlük süre dolmadan bulunulan bölgenin vergi mahkemelerine itiraz dilekçesi ile başvuru yapılır.

Vergi Borcuna İtiraz Edilme Sebepleri

Vergi borcu kişilere tebliğ edildiği tarihten itibaren geçerli olmaktadır. E devlet üzerinden yapılan sorgulamada ya da ev adresine yapılan ödeme emri tebligatı sonucu vergi borcuna itiraz etme hakkı vardır. Vergi borcuna itiraz dilekçesi yazılırken vergi ödeme emrine ” ….. Sebepten dolayı itiraz ediyorum” şeklinde yazılması gerekir. Örneğin daha önce banka ya da vergi dairesi kanalıyla ödenmiş olan bir borç, online işlem eksikliğinden tekrar kişilerin karşısına çıkabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa daha önce o borcun ödendiğine dair makbuz itiraz dilekçesine eklenir. Dilekçede ise bu husus özellikle belirtilir. Ya da gelen vergi borcunun bir kısmı ödenmiş olmasına rağmen hiç ödenmemiş gibi de görünebilir. Bu durumda da yapılan ödemeler ile ilgili dekont yada makbuzlar itiraz dilekçesine ek olarak konulur. Hazırlanan bu evrak vergi mahkemesine sunulur.

Vergi Mahkemelerinin Tutumu

Vergi mahkemeleri vergi borcuna itiraz edilebilmesi için geçerli sebepleri belirlemişlerdir. Bu sebepler borcun ödenmiş olması, borcun bir bölümünün ödenmiş olması ve borcun zamanaşımına uğramış olmasıdır. Vergi mahkemeleri itiraz komisyonu bu itirazları kabul eder ve 7 gün içinde bu itirazları sonuçlandırır. Vergi borcuna itiraz eden kişinin haklı olması durumunda, vergi mahkemeleri vergi borcu iptali için karar almaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019