SGK Sorgular

Vergi Borcunu Kredi Kartıyla Ödemek (İnternetten)

18.07.2018
54

Kredi kartı ile ödeme kolaylığı internette hem vakit hem de kolaylık sağlamaktadır. Artık devlet ile ilgili işlerde de özellikle kredi kartı ile vergi borcu ödemelerinde bu sitemin yaygılaşmıştır. Bu da vatandaşa ödeme kolaylığı sağlamıştır. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden kolayca yapılan ödemelerde ödeme ve şifresiz ödeme olmak üzere iki türlü sistem vardır.

Kredi Kartı İle Vergi  Ödemesinde Şifreli İşlemler

Vergi dairesine yapılan bir şifre talebi ile tüm işlemler bu şifre üzerinden ulaşılır ve o verilen şifre ile takip edilir. Tüm borç ve beyannameler, tahakkuk ödemeleri internette bu şifre sayesinde kolayca kontrol edebilme imkanı sağlar.

Kredi Kartı İle Vergi Ödemesinde Şifresiz İşlemler

Bu seçenekte internet sitesinde istenilen bilgilere ve ödemeler TC kimlik numarası ile takip edilmektedir.

Kredi Kartı İle Vergi Ödenmesinin Avantajları

Kamu kurum ve kuruluşları için alacaklıların tahsilatında, vergi ödemelerinde ve vergi borcu kapsamındaki yapılandırılan ceza ödemelerinde kredi kartı ile ödeme kolaylığı hem devlet için hem de vatandaş için oldukça avantajlı bulunmaktadır. Vergi daireleri tahsilatını yaptığı 400  üzerinde bulunan gelirleri kredi kartlarından tahsil ettiğinde yeni sistem olarak sahte para endişesinden, rüşvet gibi olumsuzlukların yaşanmasından da kurtulmuş olmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sürekli geliştirilen ve yenileri eklenen çalışmalar her türlü para cezaları, ücret ödemeleri ve gelir kazançlarını yeni dönem boyunca kredi kartları ile tahsil etmesi durumunda bazı riskleri de bankacıların üzerine atmış olmaktadır. Özellikle Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezaları, geçiş ücreti cezaları, para cezaları, gelir vergisi kaynakları, tapu harcı, kara yolları ile ilgili bazı idari para cezaları gibi ödemeleri kredi kartı ile teslim almaktadır. Bu sayede sahtekarlık, rüşvet gibi sorunların da mümkün olduğunca önüne geçilmiş olunacaktır.

Kredi Kartı İle Vergi Ödemeleri Nasıl Yapılır ?

Yeni dönem vergi sisteminin başlamasıyla birlikte telefondan, bilgisayardan kısacası internete bağlanan her türlü cihazdan kolayca ödeme yapılabilmektedir. Son yıllarda donanımlı ve internete kolay ulaşım sağlayan cihazlar ile haşır neşir olmamız, hayatın akışında bizlere güzel fırsatlarla fayda sağlamakta. Aynı şekilde Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine girilerek, kredi kartı ile şifreli veya şifresiz işlem seçeneklerinden birini tercih ederek vergi borçlarını da ödemek mümkün olmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinin online sayfasına giriş yapıldıktan sonra tahsilat kısmından ödenmesi gerekilen vergi borcunu seçmek ve uygulama talimatlarını takip ederek kredi kartı ile ödeme butonuna tıklanmalıdır. Girilen kart numarası ve şifre ile cep telefonuna gelen onay kodunu da yazdığımızda güvenli bir şekilde ödeme gerçekleşmiş olur. Ödeme işleminden sonra üst kısımda bulunan ‘yazdır’ tuşu ile dekont almak da mümkündür.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019