SGK Sorgular

Vergi Borcunu Öğrenme (Sorgulama ve Ödeme)

19.07.2018
55
Vergi Borcunu Öğrenme (Sorgulama ve Ödeme)

Vergi borcunu internette çeşitli kaynaklardan öğrenmek mümkündür. İnternette Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde yer alan Online Vergi Dairesi kısmından her vatandaş TC kimlik numaraları ile üzerlerinde mükellef oldukları vergi borçlarını kolaylıkla öğrenebilir.

Aynı zamanda vatandaşlar bulundukları şehirlerdeki vergi dairelerine giderek de sorgulama yapabilirler. Her vatandaşın devlete karşı bir görevi olan vergi ödemesi, yine vatandaşa bir hizmet olarak geri dönmektedir. Vatandaşın gelir seviyesine göre az veya çok olarak hesaplanan vergiler çeşitli ödemeler ile sunulmaktadır. Tüm vergi çeşitlerini şu şekilde maddeleyebiliriz;

  • Gelir vergisi,
  • Kurumlar vergisi,
  • Katma değer vergisi,
  • Özel tüketim vergisi,
  • Damga vergisi,
  • Motorlu taşıtlar vergisi,
  • Emlak vergisi.

İnteraktif Vergi Dairesi Kullanımı Hakkında Bilgilendirme

Gelir İdaresi Başkanlığı çalışması ile 2018 yılının şubat ayında başlatılan uygulama ile işlemleri internet üzerinden daha kolayca halledilmesi için interaktif vergi dairesi vatandaşın hizmetine sunulmuştur. Gelişen dünyada internet vazgeçilmez bir fırsat ortamı haline gelmektedir. Vatandaşın hizmetine daha kolayca ve hızlı bir şekilde karşılık vermek her devletin ilk amaçlarından biridir. İnternet sayesinde daha çabuk halledilen işlere vergi dairesi kapsamı da eklenince vergi borçları sorgulama, vergi levhası sorgulama, vergi yapılandırmaları, vergi borcu ödemeleri gibi vergi dairelerinden öğrenilen bilgiler artık vatandaşın ellerindeki cep telefonlarından dahi ulaşıma açık hale getirilmiştir. İnteraktif vergi dairesinde online olarak TC kimlik numarası,bazı kimlik bilgileri ve e-devlet şifresi ile istenilen bilgi edilinebilir.

Yapılandırılmış  Vergi Borcu Sorgulaması ve Ödemesi

Vergi borçları kapsamında çıkarılan yeni yasa düzenlemesi ile 2018 Mart ayından önceki tüm vergi borçlarının faizlerinin silinmesine karar verilmiştir. Silinen faizler dışından kalan anaparanın da ödemelerinde büyük kolaylıklar sağlanmış, ödemeler taksitlendirilerek vatandaşın vergi borçları için uygun koşullarda yapılandırmalar düzenlenmiştir. Bu aftan yararlanıp yararlanılmadığının öğrenilmesi için yine Gelir Dairesi Başkanlığı sitesi üzerinden interaktif vergi dairesi sistemi kullanılabilir. Sosyal Sigortalar kurumu ile ilgili vergi borçları, Sosyal Sigortalar Kurumunda, vergi dairesine düşen borçlar için ise vergi dairesi kurumlarında sorgulanıp, ödemeleri de yine aynı kurumlara yapılmaktadır.

Yapılandırılmış Vergi Borcu  Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak?

31 temmuz 2018 tarihine kadar başvurulması gerekilen yapılandırılmış vergi borçları ödemeleri, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında ödeme süreleri bulunmaktadır. Sosyal Sigortalar kurumuna yapılacak olan ödemeler Ağustos ayı sonuna kadar yapılması gerekirken, Maliye, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yapılması gerekilen borç ödemeleri Ekim ayına kadar yapılması beklenmektedir. Borçlarını toplu ödemeler ile birlikte taksitlendiren vatandaşlar için avantajlı indirimler de bulunmaktadır. Büyük miktarlarda olan borçların ödenmesinde özellikle yapılacak olan toplu ödemeler %50 indirimlere kadar fırsatlar sunmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019