SGK Sorgular

Vergi Çengeli Nedir? (Mali Sürüklenme)

19.07.2018
96
Vergi Çengeli Nedir? (Mali Sürüklenme)

Vergi çengeli, mali  sürüklenme olarak da adlandırılan bu durum, mükellefin gelirinin enflasyon seviyesine göre artması halinde daha yüksek vergi dilimine girmesi olarak açıklanmaktadır. Mali sürüklenme ile aynı anlamı ifade etmesi düşüncesine karşın aslında birbirlerinin sonucunu doğuran iki ayrı kavram olarak belirtilebilir.

Mali sürüklenme, ekonomideki vergi gelirlerinin artışı sırasında ekonomide ters tepki yaratarak büyüme hızını düşürmesi olarak açıklanırken, vergi çengelinde durum mükellefin gelirinin artarak, vergi diliminin değişmesi olarak gösterilebilir. Vergi çengelinde mükellefin vergi oranı da gelirinin artışına göre değiştiğinden, bu durum aynı zamanda enflasyon değerine göre bakılınca vergi dilimi değişikliğine sebep olmaktadır.

Mali Sürüklenme Nedir ?

Sürekli artan oranlar sayesinde yükselen vergiler, belli bir ekonomide otomatik sabitleyici görevindedir. Milli gelir arttıkça, bu gelirin büyük bir kısmı devletin hazinesine aktarılır. Bu demek oluyor ki, harcama beklentisi sınırlarının aşılmasına sebep olması toplamdaki talebi kısıtlar ve milli gelirin gelişmesini de yavaşlatır. Bu yavaşlamanın sebebi ile de ortaya çıkarn durum için mali sürüklenme olarak anlamlandırılır. Mali sürüklenme bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı vergi çengeli ile beznetilmekte ve bu iki tabir de birbiri ile karıştırılmaktadır. Mali sürüklenme genel olarak enflasyonist dönemlerde ortaya çıkar. Kısacası  vergi gelirlerindeki otomatik artışın ekonomi üzerinde ters etki yaratarak büyüme hızını düşürmesine mali sürüklenme denmektedir.

Vergi Çeşitleri Nelerdir ?

Her ülkenin kendi ekonomik sistemine ve enflasyon değerlendirmelerine göre düzenlenen belirli vergi kavramları vardır. Türkiye vergi sisteminde, aşağıdaki vergiler vatandaşın vergi-hizmet noktasında sunulmakta olanlardır.

  • Gelir vergisi,
  • Kurumlar vergisi,
  • Katma değer vergisi,
  • Özel tüketim vergisi,
  • Damga vergisi,
  • Motorlu taşıtlar vergisi,
  • Emlak vergisi.

Gelir Vergisi

Gerçek kişilerin 1 yıl içerisinde elde ettiği kazançlarının safi tutarıdır.

Kurumlar Vergisi

Sermaye şirketleri, kamu kuruluşları, dernek, vakıf, kooperatif ve iktisadi işletmeler ile iş ortaklarının kazançlarıdır.

Katma Değer Vergisi

Kanunun 1. Maddesindeki tüm hizmetler bu vergi kapsamına girmektedir.

Özel Tüketim Vergisi

İthalatçılar veya İmal edenlerin malları ile tüm hizmetler üzerinden alınan genel tüketim ve bazı özel tüketim ücreti olarak tahsil edilir.

Damga Vergisi

Herhangi bir durumun ispatı veya ibraz edilebilecek olan belgeler ile internet üzerinde elektronik imza kullanılan belgeleri kapsar.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Tüm karayolları Trafik Kanununa bağlı tescil edilmiş kara taşıtları ile Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bağlı tüm taşıtlar içindir.

Emlak Vergisi

Tüm gayrimenkul ve binaları kapsayan bir vergi sistemidir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019