SGK Sorgular

Vizite Sorgulama (Rapor Bilgisi)

22.08.2018
71
Vizite Sorgulama (Rapor Bilgisi)

Vizite sorgusu hizmetini sunan Sosyal Güvenlik Kurumu, işverenlerin çalışanları ile ilgili hastalık ve rapor bilgilerine saniyeler içerisinde erişim imkanı kazanmasını sağlamaktadır. Bilindiği üzere 2010 tarihinden önce çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için çalıştığı kurumdan bir evrak alması gerekmekte ve bu evraka vizite belgesi denmekte idi. 2010 yılında yapılan düzenleme ile bu evrak kullanımdan kaldırılarak çalışanların TC Kimlik Numaraları ile sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunmasının önü açıldı. Bu uygulama çalışanların ve işverenlerin üzerindeki yükü hafifletmesine karşın işverenlere ilave yükümlülükler getirmiştir. Sorgulama işlemi amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmete sunulan Vizite Giriş Sistemi, işverenin sahip olduğu yükümlülükleri yerine getirmesi amacıyla hizmete alındı.

Vizite Giriş Sistemi Nasıl Kullanılır?

İşverenlerin çalışanlarla ilgili olarak yapmaları zorunlu olan yükümlülükler arasında çeşitli nedenlerle raporlu bulunan personellerin rapor bilgilerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmektedir. İletilen bu bilgi doğrultusunda geçici iş görememe durumuna sahip olan çalışanlara SGK tarafından yardım yapılmaktadır. SGK’ya gerekli bildirim yapılmaması halinde çalışanlar bu haklarından yararlanamadıkları gibi işverenler de cezai yaptırımlarla karşılaşmaktadır. https://uyg.sgk.gov.tr/vizite/ adresi üzerinden hizmete aldığı Vizite Giriş Sistemi ile SGK, işverenlerin bu işlemlerini kendisine iletmesi için gereken online platformu hizmete sunmuştur. Vizite Giriş Sistemi’ne giriş yapılabilmesi için ilgili adres tarayıcı adres bölümüne yazıldıktan sonra açılan uygulama sayfası üzerinde yer alan;

  • Kullanıcı Kodu,
  • İşyeri Şifresi,
  • Güvenlik Kodu

Bilgileri ilgili kutucuklara girildikten sonra Giriş düğmesine basılır. Belirtilen bilgilerin girilerek; giriş yapılan sayfa üzerinden çalışanlar ile ilgili SGK’nın haberi olması gereken tüm işlemler online olarak kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Vizite Giriş Sistemi Üzerinden Hangi İşlemler Gerçekleştirilir?

İstenen bilgiler doğrultusunda giriş yapılan Vizite Giriş Sistemi sayfasının menüsü oldukça kullanışlı bir ara yüze sahiptir. Elektronik dönüşümü konusunda epey yol kat eden SGK, sahip olduğu tecrübesi ile kaliteli ve hızlı hizmetler sunmaktadır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra çalışanlarının SGK’ya iletilmesi gereken tüm bilgilerini işverenler kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Vizite Giriş Sistemi üzerinden rapor bilgilerinin girişi yapılabildiği gibi tc ye göre rapor arama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. İşverenin kaç tane çalışanı olursa olsun herhangi bir çalışanının TC Kimlik Numarasını kullanarak personelinin o güne kadar almış olduğu raporların bilgisine kolayca ulaşabilmektedir. Raporlara ulaşmak için; TC Kimlik numarasının dışında tarih bilgisi ile rapor aramak mümkün olmakta olup bu sistem aracılığıyla işverenler, çalışanlarının maruz kaldığı iş kazası bildirimi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019