SGK Sorgular

Yabancı Uyruklu İş Gücünde SGK Sorgulama (Eş Bildirimi))

06.07.2018
172
Yabancı Uyruklu İş Gücünde SGK Sorgulama (Eş Bildirimi))

SGK sorgulama yabancı uyruklu çalışan için gerekli bir işlemdir. SGK bildirimi, işveren tarafından istihdam edilen kişi işe başladığında ve işten çıkış yaptığında Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gereken bildirimdir. Yabancı veya Türk uyruklu fark etmeksizin istihdam edilen her bireyin sigorta girişinin yapılması zorunluyken; yurt dışından istihdam edilen personelde 3 ay sınırlı olmak üzere istisnalar bulunmaktadır. Eğer yabancı ülkeden istihdam edilen kişi kendi ülkesinde sigortalı olduğunu belgeliyor veya yabancı ülkede kurulu bir kuruluş tarafından çalışacağı ülkeye gönderiliyorsa 5510 sayılı kanun kapsamında kişinin sigortadan muafiyeti söz konusu olmaktadır.

Yabancı Uyruklu Bir Çalışanın TC no ile Sigorta Sorgulaması       

Ülke içerisinde resmi bir işlem yapmak (örneğin: vize almak) isteyen kişi için 4a hizmet dökümünü almak ve prim günlerini öğrenmek önemlidir. Yabancı uyruklu bir çalışan içinse durum biraz farklılık göstermektedir. Sigorta sorgulaması yapmak için sisteme giren yabancı bir çalışanın önce uyruk seçimi yapması istenir. http://www.sgk.gov.tr üzerinden giriş yapan bir Türk vatandaşından istenen bilgiler TC kimlik numarası, kayıtlı olduğu il, cilt no ve doğum tarihi bilgisidir. Yabancı bir vatandaşın giriş yapması durumunda ise yabancı uyruklu kişilere verilen ve 99 ile başlayan özel kimlik numarasıyla ikamet tezkere numarası, doğum yılı ve güvenlik kodu istenir.  Yabancı uyruklu SGK sorgulama işleminde, giriş ekranındaki uyruğun seçilmesi ölçütü yabancı vatandaşları Türk vatandaşından ayıran tek kriterdir. Sonraki adımlarda istenen gerek kimlik belgeleri gerekse yapılması gerekenler Türk vatandaşı bir çalışanla farklılık göstermemektedir.

Yabancı Uyruklu Çalışan SGK Ödeyecek mi?

5510 sayılı kanun kapsamınca bir işverene hizmet akdi ile bağlı olan her çalışan sigortalı sayılmaktadır ve sigorta yaptırılması zorunludur. Bir hizmet akdi ile işverene bağlanan tüm yabancı uyruklu çalışanlar, ülkemizde uygulanmakta olan tüm sigorta kollarına tabidir. İşveren yabancı çalışanı Sosyal Güvenlik Kurumu’na aylık prim ve hizmet belgesi ile kaydettirdiği andan itibaren yabancı çalışan her türlü prim ve SGK ödemesine tabidir. Lakin kendi ülkesi tarafından anlaşmalı olarak gönderilen yabancı uyruklu vatandaşlarda bazı istisnalar mevcuttur. Yabancı bir ülkede bulunan ve oraya ait bir kuruluş tarafından gönderilen çalışan kendi ülkesinde sigortalı gözüküyor; oranın sosyal güvenlik mevzuatına tabi oluyorsa sigorta ödemez.

Yabancı Uyruklu SGK’lının Eş Bildirimi

Ülkemizde uygulanan Genel Sağlık Sigortası uygulaması kapsamında; en az 30 gün GSS primi ödemiş her çalışan kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu yakınları için SGK üzerinden sağlık yardımı alabilmektedir. Yabancı uyruklu çalışan kendi ülkesinin sigorta mevzuatına bağlı olmadan gelip; Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olduğu takdirde hem kendisi hem eşi için bildirimde bulunup GSS kapsamından yararlanabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Copyright ©2019