SGK Sorgular

Yabancılar Sağlıktan Nasıl Yararlanır? (Sigorta Primi Ne Kadar?)

GSS
03.04.2018
60
Yabancılar Sağlıktan Nasıl Yararlanır? (Sigorta Primi Ne Kadar?)

2017 sonu TUİK verilerine göre ülkemizde adrese dayalı nüfus sisteminde kayıtlı toplam 816 bin 410 yabancı uyruklunun olduğu belirtiliyor. Elbette bu sayı resmi olarak adres bildiriminde bulunan yabancıları kapsadığı için, resmi olmayan rakamlara göre bu sayının 2 milyon 500 bin civarında olduğu ve her yıl giderek arttığı da söylenenler arasında. Büyük kısmının sığınmacı statüsünde iskan edildiği ülkemizde, resmi olarak çalışma izniyle gelen ve sürekli olarak ikamet eden büyük bir kesim olduğu da bilinmekte. Uluslararası anlaşmalar ve sosyal devlet anlayışı gereği kendi vatandaşına gösterdiği intizamın aynısını yabancı uyruklular için de göstermek zorunda olan kamu kurumları, başta sosyal güvenlik, eğitim ve sağlık alanlarında pek çok reformu da yapma çabası içerisinde. Bugünkü yazımızda ülkemizde ikamet eden yabancı uyrukluların sağlık imkanlarından nasıl yararlandıkları soruna yanıt arayarak, en çok sorulan soruları cevaplandıracağız.

Yabancıların Sağlık İmkanlarından Yararlanması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yabancıların sağlıktan yararlanması durumu ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklunun statüsüne ve bulunma nedenine göre farklılık göstermektedir.

  • Turizm, çalışma, eğitim, diplomatik olmak üzere dört farklı grupta yabancı ikameti kabul edilen ülkemizde, yabancıların sağlıktan yararlanabilmesi için ilk şart çalışma izni, vize ve oturma izni belgelerine sahip olunması gerekmektedir.
  • İkamet edecekleri il ya da ilçe emniyet müdürlüklerinin yabancılar şubesinden çıkartılacak ikamet belgesi ile, kendilerine YU (yabancı uyruklu) numarası verilen şahıslar, T.C. Kimlik numarasıyla aynı statüye sahip olan YU ile T.C. Vatandaşlarının haklarına yakın pek çok hakka da otomatik olarak sahip olmaktadır.
  • Çalışma izni ve çalışma vizesiyle Türkiye’de ikamet eden işçi statüsündeki yabancılar, aldıkları maaş miktarı üzerinden SGK’ya her ay prim ödemektedir. SGK primlerinin ödenmeye başladığı günden itibaren T.C.  vatandaşlarıyla aynı sağlık haklarına sahip olan yabancı uyruklular, tıpkı T.C. uyruklular gibi eşit sağlık haklarına sahip olmaktadır.
  • Her yıl gelir bildirimi yapılması gerekmektedir. Yabancı uyruklu çalışanlar, her yıl 15 Kasım ile 15 Aralık tarihleri arasında düzenli olarak yıllık gelir bildiriminde bulunmak zorundadır.
  • Özel sağlık sigortası şartı. Her ne kadar işçi statüsünde olanlar için SGK primleri ödeniyor olsa da, Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı, her yabancı uyrukludan; özel sağlık sigortası şartı aramaktadır. Yıllık 266 TL ile yapılabilen özel sağlık sigortaları aynı zamanda çalışma vize alabilmenin de ön şartını oluşturmakta.
  • Eğitim için gelen yabancı uyruklular da tıpkı işçi statüsünde gelenlerle aynı şartları sağlamak mecburiyetindedir. Öğrenim vizesi, alabilmek için bir öğretim kurumuna kayıtlı olmak zorunda olan yabancı uyruklu öğrenciler; ülkemizde burs ve öğrenim kredisi gibi imkanlardan bile yararlanabilmekte.
  • Sığınmacı statüsünde gelen yabancılarda ise durum çok daha farklı. Öncelikle göç idaresine kayıt yaptırmak zorunda olan mülteci konumundaki yabancıların; ülkemizdeki sağlık imkanlarından yararlanabilmeleri son yıllarda alınan kanun hükmündeki kararnamelerle açıklığa kavuşturulmakta. Göç idaresi tarafından mülteci kimlik kartları verilen yabancı uyruklular devlete ait sağlık kurumlarının tamamında ücretsiz sağlık imkanlarından yararlanabilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright ©2019